blog @ odmaturujzmatematiky.cz
 
... blog zaměřený výhradně na problematiku přípravy k maturitě z matematiky
 
autor: Peter Sedláček, www.odmaturujzmatematiky.cz  
  Nejtěžší úloha ve státních maturitách 2011.
 
11. 7. 2011
... celý článek ZDE
Jak budou vypadat podzimní testy? O kolik se budou lišit oproti jarnímu termínu?

autor: Peter Sedláček, www.odmaturujzmatematiky.cz  
  Vtípek pro maturanty :)
 
14. 7. 2011
... celý článek ZDE
Přijde tvůrce maturitních úloh do restaurace ...

autor: Peter Sedláček, www.odmaturujzmatematiky.cz  
  Co asi provede Marcel Chládek se Státní maturitou
 
1.10.2013
         ... skrýt   
Říjnové zamyšlení nad možným vývojem Státní maturity a Poučení z krizového vývoje.

Podle posledních volebních průzkumů (psáno 1.10.2013) i podle prostého selského rozumu obsadí s největší pravděpodobností Strakovu akademii na příští 4 možná i 8 roků z valné většiny členové nejsilnější ČSSD. Kdo jiný by potom měl sedět v křesle ministra školství než Marcel Chládek? Ledaže by se toto "nedůležité" ministerstvo stalo předmětem případných koaličních obchodů.

I ty 4 roky jsou dostatečně dlouhá doba pro zásadní systémové změny. Otázkou je, do jaké míry se změní Chládkovy názory a postoje pokud se ze stínového ministra stane skutečným.

Mnohokrát v minulosti jsme byli svědky stejného divadla, ale paměť národa je v tomto směru velmi slabá. Vzpomenete ještě jak před mnoha, mnoha lety, kdy ještě nebyla ODS u moci, hlásali její politici před volbami: "Zrušme státní maturity!"? A po volbách se z toho stalo: "Státní maturitu ano, ale v jiné podobě.". Kolik nás ta změna podoby SM potom stála! A o to tu jde: Čím větší výdaje, tím větší příležitosti část odklonit.

Každopádně, byla to právě vláda ODS, která nakonec státní maturitu spustila.

Kdo spočítá, co nás už od té doby SM stála. Kolik zbytečného času učitelů, kolik zbytečných školení! Kolik suplování za tyto učitele ... Vzpomeňte například kolik učitelů se proškolilo na maturitu z ICT. K čemu to dnes je? Kolik učitelů je proškoleno na hodnotitele písemných prací z cizího jazyka a k čemu jim to dnes je? ... A tak bychom mohli dlouho pokračovat. Sami si dosaďte vlastní zkušenost.

Přitom SM za dobu svého trvání stále zdaleka nesplňuje cíle, které si kladla. Vysoké školy ji ignorují. Až se na vysoké školy dovalí za několik let nedostatek žáků, který nyní zažívají školy střední, budou SM ignorovat tím více.

Dalším nesplněným cílem je standardizace úrovně. Je nutno připustit, že v rámci jednoho ročníku k určitému srovnání výsledků např. v matematice došlo. Předpokládám ale, že cílem SM bylo i srovnání maturantů z různých let. K tomu bohužel díky stále se měnící náročnosti zkoušek i systému opravování zatím nedošlo.

Lituji budoucí maturanty, lituji školy. Z čeho a jak se bude v příštích letech maturovat, jak a kdo to bude hodnotit, to je dnes ve hvězdách.

Jedno je ale jisté: změny byly, ZMĚNY BUDOU, A BUDOU VELKÉ!
Z našich článků vybíráme:

"... I ty 4 roky jsou dostatečně dlouhá doba pro zásadní systémové změny. Otázkou je, do jaké míry se změní Chládkovy názory a postoje pokud se ze stínového ministra stane skutečným.... Kolik nás ta změna podoby SM potom stála! Každopádně, byla to právě vláda ODS, která nakonec státní maturitu spustila.


komentáře mohou vkládat jen přihlášení uživatelé