Odmaturuj z matematiky          xoxo ♥
... služba maturantům - doučování matematiky ke státním maturitám    jaro 2015
Nabídka vzdělávání   ZDE :: topEDU.cz  

Doučování, kurzy, výuka jazyků, rekvalifikace, hubnutí ...
... další profesní i zájmové vzdělávání.
Široká nabídka samostatných lektorů i soukromých škol.


Redakční sloupek:
aktualizováno 1.9.2014

Sešel se rok s rokem a moje předpovědi ohledně ministerského postu se zcela vyplnily. Očekávané změny v maturitách ale zatím nenastaly.

Maturita z matematiky asi není pro pana ministra zvláštní prioritou. Přes různá prohlášení vše zůstává při starém. Setrvačnost je v tomto směru veliká.

I když k určitým změnám přece jen dochází. Náročnost matematických úloh zvolna stoupá. Nyní je někde uprostřed mezi dřívější tzv. "základní" a "vyšší". Stále velmi snadné pro gymnazisty, ale téměř nepřekonatelné pro nástavby na učilištích. A tak dochází k odlivu slabších maturantů k jazykům.

Uvidíme jak daleko dojdou úvahy o povinné matematice. Letos to určitě nehrozí. A tak jen opakuji větu z loňska:

Státní maturity pravděpodobně už letos nikdo nestihne podstatně změnit.

Přeji Vám hodně úspěchů u maturit 2015

za redakci Váš Petr Sedláček
1.10.2013
Nadcházející volby a Státní maturity

Malé zamyšlení nad možným vývojem Státní maturity po předčasných volbách 2013 a Poučení z krizového vývoje.

Jarní maturity 2014 pravděpodobně už nikdo nestihne podstatně změnit. Jak se ale v dalších letech zachová nový ministr? Bude vůbec někdy povinná maturita z matematiky?

Podle posledních volebních průzkumů (psáno 1.10.2013) i dle mého selského rozumu obsadí s největší pravděpodobností Strakovu akademii na příští 4 možná i 8 roků z valné většiny členové nejsilnější ČSSD. Kdo jiný by potom měl sedět v křesle ministra školství než Marcel Chládek? Ledaže by se toto "nedůležité" ministerstvo stalo předmětem případných koaličních obchodů.

I ty 4 roky jsou dostatečně dlouhá doba pro zásadní systémové změny. Otázkou je, do jaké míry se změní Chládkovy názory a postoje pokud se ze stínového ministra stane skutečným.

Mnohokrát v minulosti jsme byli svědky stejného divadla, ale paměť národa je v tomto směru velmi slabá. Vzpomenete ještě jak před mnoha, mnoha lety, kdy ještě nebyla ODS u moci, hlásali její politici před volbami: "Zrušme státní maturity!"? A po volbách se z toho stalo: "Státní maturitu ano, ale v jiné podobě.". Kolik nás ta změna podoby SM potom stála! A o to tu jde: Čím větší výdaje, tím větší příležitosti část odklonit.

Každopádně, byla to právě vláda ODS, která nakonec státní maturitu spustila.

Kdo spočítá, co nás už od té doby SM stála. Kolik zbytečného času učitelů, kolik zbytečných školení! Kolik suplování za tyto učitele ... Vzpomeňte například kolik učitelů se proškolilo na maturitu z ICT. K čemu to dnes je? Kolik učitelů je proškoleno na hodnotitele písemných prací z cizího jazyka a k čemu jim to dnes je? ... A tak bychom mohli dlouho pokračovat. Sami si dosaďte vlastní zkušenost.

Přitom SM za dobu svého trvání stále zdaleka nesplňuje cíle, které si kladla. Vysoké školy ji ignorují. Až se na vysoké školy dovalí za několik let nedostatek žáků, který nyní zažívají školy střední, budou SM ignorovat tím více.

Dalším nesplněným cílem je standardizace úrovně. Je nutno připustit, že v rámci jednoho ročníku k určitému srovnání výsledků např. v matematice došlo. Předpokládám ale, že cílem SM bylo i srovnání maturantů z různých let. K tomu bohužel díky stále se měnící náročnosti zkoušek i systému opravování zatím nedošlo.

Lituji budoucí maturanty, lituji školy. Z čeho a jak se bude v příštích letech maturovat, jak a kdo to bude hodnotit, to je dnes ve hvězdách.

Jedno je ale jisté:
změny byly,
ZMĚNY BUDOU,
A BUDOU VELKÉ!

za redakci Petr Sedláček

info@odmaturujzmatematiky.cz
Tyto stránky jsou nezisková, nestátní, neEU, nedotovaná iniciativa. Jsou a budou zcela zdarma.

Podmínky používání:
Stránky jsou poskytovány "tak jak jsou" bez jakýchkoli záruk. Autoři se do nejvyšší možné míry dané zákonem zříkají jakékoli odpovědnosti za škody či jiné nároky vzniklé používáním těchto stránek.
Autoři se též zříkají jakýchkoli svých nároků autorských ve vztahu ke zveřejněnému obsahu těchto stránek.
Každému je dovoleno veškerý zveřejněný obsah těchto stránek bez omezení kopírovat
a libovolným způsobem zveřejňovat i dále upravovat a libovolně využívat.
Ovšem pouze způsobem, který neporušuje platné zákony a oprávněné nároky třetích osob.

kOneCenD


T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
1p
    mapa stránek   |      slovo redakce   |      úvod   |      doučování   |      blog

Svobodný software
Svobodný software